Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

Kendi Kendine Muayene

meme_kontrol

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NASIL YAPILIR:

Her kadının meme yapısını farklıdır; dolayısıyla ayda bir kez kendine meme muayenesi yapmak en azından kişinin meme dokusunu tanımasını sağlar. Bu şekilde meme içinde en ufak değişikliği fark edip hemen doktoruna başvurma şansı olur. Kadınların meme dokusu yaş, adet dönemi, hamilelik, menopoz ve doğum kontrol hapı veya başka hormon ilacı kullandığında değişiklikler gösterir. Adet dönemi hemen öncesi veya sırasında memelerin biraz şişmesi ve hassaslaşması da normaldir. Hastanın kendi kendini muayene etmesi için en uygun zaman hemen adet sonrası dönemidir.

Meme muayenesi bir kez ayakta bir kez de sırt üstü uzanarak yapılmalıdır. Ayakta yapılan meme muayenesinin duş altında yapılması el hassasiyetini arttırır. Kontrol edilen memenin olduğu tarafta kol baş üstüne kaldırılıp muayene o şekilde yapılmalıdır.

Sırt üstü uzanarak yapılan muayenede, aynı taraf kol baş altına yerleştirilir. Diğer el ile muayene gerçekleştirilir. Meme muayenesi yaparken el parmaklarının iç tarafı kullanılır. Muayene edilen memenin her tarafının gözden geçirilmesi için memeyi bir saat kadran gibi düşünürsek saat 12-3-6 ve yeniden 12 hizalarına doğru üç dairesel düzlemde yapılır. Birinci dairesel düzlem meme başının hemen dışından geçen en küçük çaplı daire, ikincisi onun hemen dışındaki orta düzlem ve en sonunda da memenin en dış kenarlarından geçen en geniş çaplı dairesel düzlem.

Muayene sırasın ele gelen bir kitle, sertlik veya farklılık saptandığında, onun saat kaç hizasında ele geldiği ve hangi dairesel düzlemde – iç, orta, en dış- bulunduğu not edilmelidir. Ayrıca kitlenin fark edildiği sırada ağrılı olup olmadığı da daha sonraki doktor muayenesi için önemli bir ipucu verir.


MEMENİZDE KİTLE VAR:

Memesinde ele kitle gelmesi veya mamografide şüpheli bir alan bulunması, bir kadının yaşamındaki belki de en korkulu süreçtir: Çünkü hemen KANSER çağrıştırır. İstatistikler gösteriyor ki; her iki kadından biri bu olayı yaşamaktadır. Eğer başınıza gelirse unutmayın: memede bulunan kitlelerin veya mamografide görülen şüpheli alanın % 80'i selimdir; KANSER DEĞİLDİR.

Eğer yaptığınız muayeneler sırasında kendi memenizde kitle olduğunu fark ederseniz:

Önce kitlenin yerini tespit etmeye çalışın. Bunun için memeyi saat kadranı gibi düşünüp örneğin memenin üst tarafı saat 12 alt tarafı saat 6, iç tarafı saat 3 ve dış tarafı saat 9 şeklinde kabul edilebilir. Bu şekilde lokalizasyonu şaşırmadan tespit etme şansınız olur. Örneğin sağ meme saat 10 hizasında ele gelen bir kitle şeklinde tanımlanabilir.

Benzer bir oluşumun karşı memede aynı bölgede olup olmadığına bakın. Eğer karşı tarafta da aynı oluşumlar var ise; bunun hormonsal değişikliklerden kaynaklanan geçici bir durum olma ihtimali vardır. Bunun için yerini tespit ettiğiniz bu kitleyi bir de kanama dönemi yani adet bittikten sonra kontrol ediniz. Hormonsal değişikliklere bağlı gelişen şüpheli alanlar adet sonrası küçülür veya yok olur.

Eğer bu kitle kaybolmaz veya küçülmezse, ya da sertliği artar veya büyürse mutlaka hekime görülmek gerekir. Ya da en iyisi, aylık kontrolleriniz sırasında, memede alışılmışın dışında bir durumla karşılaşırsanız hemen doktorunuzla temasa geçiniz.