Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

PATOLOJİ UZMANI MEME AMELİYATLARINA NEDEN GİRMELİDİR ?


PATOLOJİ UZMANI MEME AMELİYATLARINA NEDEN GİRMELİDİR ?Meme kanseri için yapılan hemen hemen tüm ameliyatlara patoloji uzmanının da girmesi gerekir. Patoloji uzmanı ameliyathanede şu amaçlar için bulunur:

1-Kesin tanıyı belgelemek için.
2-Tümörün sınır güvenliğini kontrol etmek için.
3-Sentinel lenf biyopsisini değerlendirmek için.

İmkanların kısıtlı olduğu bölgelerde ameliyattan önce iğne biyopsisi ile kesin tanı konmamış olabilir. Bu durumda ameliyathaneye gelen patoloji hekimi frozen yöntemi ile tümörün kötü huylu olup olmadığını belirler. Patoloji uzmanının verdiği bilgiye göre ameliyata devam edilir veya bırakılır.  Bu yöntem günümüzde tercih edilen bir yöntem değildir.

Eğer hastanın teşhisi önceden kesinleşmiş ise, yine ameliyathanede patoloji hekimi olur. Patoloji uzmanı bu sefer çıkartılan tümör dokusunun sınırlarının temiz olup olmadığına bakar. Meme koruyucu ameliyat yapıldığında, kanserli dokuyu çevresinde bir miktar sağlam doku ile birlikte çıkarmak gerekir. Tümörü çepeçevre saran bu sağlam dokunun yeterliliğini ameliyathanede denetleyen ve belgeleyen kişi patoloji uzmanıdır.

Eğer hastaya sentinel lenf biyopsisi yapıp, koltukaltı ameliyatına ona göre karar verilecek ise yine ameliyathanede mutlaka patoloji uzmanı olmalıdır. Çıkartılan nöbetçi lenfin içinde (sentinel lenf) kanser hücresi olup olmadığına bakar ve cerrahı buna göre yönlendirir. Sentinel lenf bezi temiz olan hastanın koltukaltı lenflerini çıkartmak gerekmez.

Meme kanseri ameliyatlarına cerrahi ekip dışında patoloji ve nükleer tıp uzmanı ile birlikte ekip olarak girilmesi halinde hasta için bu daha az zarar ve daha çok fayda demektir.

Hastanın yaşı ne olursa olsun, meme koruyucu ameliyat ve sentinel lenf biyopsisi ile (sentinel lenf negatif olan hastalarda) ameliyatın ertesi günü hastayı sağlıkla taburcu etmek mümkündür.