Meme Sağlığı Kulübü | Op.Dr. Hamdi Koçer | Fibroadenom, meme kanseri, ultrasonografi, lenf bezleri

AMELİYAT ÖNCESİ NEDEN İĞNE BİYOPSİSİ YAPILMALI ?

 
İğne Biyopsisi - Ultrason Eşliğinde
KANSER TEDAVİSİNE BAŞLAMADAN ÖNCE ELİMİZDE BİYOPSİ SONUCU OLMASI GEREKİR.


 
İdeal olanı, kanser tedavisine başlamadan önce, hastalığın teşhisini kesinleştirip belgelemek, tümörün çeşidini ve yaygınlığını saptamak ve tedaviyi ona göre planlamaktır. Bu mücadeleyi bir savaş gibi düşünürsek, iyi bir komutan, savaşa girmeden önce düşmanla ilgili tüm bilgileri toplamak ve buna göre bir strateji hazırlamak ister.

Kalın iğne ile yaptığımız biyopsiler sayesinde tümörün tüm özelliklerini ortaya koyabiliriz. İğne biyopsisi ile tümörün süt kanallarından mı yoksa süt bezlerinden mi kaynaklandığını (lobüler veya duktal karsinom) önceden biliriz. Buna göre "çok odaklı" yani multifokal olma ihtimalini değerlendiririz. Hormon reseptörleri (ER, PR, C-Erb) ve hastalığın zaman içindeki olası seyri hakkında bize fikir veren Ki-67 gibi analiz sonuçlarını iğne biyopsisi sayesinde elde edebiliyoruz.

Bu sonuçlar bize nasıl bir hastalıkla karşı karşıya olduğumuzu bildirir. Buna karşılık bizler ona karşı nasıl bir tedavi/ameliyat (meme koruyucu, meme cildi koruyucu ve tüm memenin alınması) yapacağımıza karar veririz. Ameliyattan sonra nasıl bir tedavi yapılacağı hakkında önceden bir fikrimiz olur. Hastalığın klinik evrelemesini yaparız; genel manada, evre I ve II hastalara önce cerrahi yapılır. Evre III hastalara önce cerrahi mi yoksa kemoterapi mi yapacağımıza iğne biyopsisi sonuçlarına göre onkoloji uzmanı ile beraber karar veririz. Evre IV hastalara mutlaka önce kemoterapi ile başlanır. Erken teşhis ve ideal tedavi ikisi birlikte hastanın hayatını kurtarır. Gecikmiş vakalarda ise, ideal tedavi ile hastaların yıllarca sağlıklı bir şeklide mutlu bir yaşam sürmesi hedeflenir. 

Cerrahi biyopsi veya ameliyat esnasında ve ameliyathanede hastalığın tanısının konması (frozen yöntemi) daha eski yöntemler olarak kalmıştır -eğer mümkünse- kullanılmamalıdır. İğne biyopsisinin avantajlarını hastaya anlatmak ve hastayı bundan mahrum etmemek gerekir. İğne biyopsisi yerine hastaya cerrahi biyopsi yapmak, hasta için iki kere ameliyat demektir. Ameliyathanede yapılan frozen yöntemi ise patoloji hekimini bir kaç dakika içinde teşhisi söylemeye zorlayan bir yöntemdir. Önceden iğne biyopsisi yapılmamışsa eğer hasta ameliyata girerken hastalığının teşhisini bilmez, kendisine ne ameliyat yapılacağını bilmez; hatta ameliyatın ortalarına kadar cerrah da bilmez. Ameliyat esnasında hızla verilen kararlar önceden yapılan planlar kadar sağlıklı ve doğru olmayabilir. İğne biyopsisi sayesinde bütün bunlara artık gerek kalmamıştir. Meme kanserinin ideal tedavisi için öncesinde iğne biyopsisi şarttır. 

İğne biyopsisi ile hastaya önce kesin tanı konması; bunun hasta ile paylaşılması, hastanın durumuna, hastalığın evresine göre yapılacakların planlanması topluca ideal tedaviyi oluşturur. Meme kanserinde ideal tedavi hakkınızı kaybetmeyin.


MEMEDE KİTLE İÇİN BİZDEN RANDEVÜ ALABİLİRSİNİZ.